Vilnonių prilaikančių kelnaičių priežiūra


Vilna yra vertinama kaip vienas geriausių natūralių audinių. Vilna ne tik puikiai šildo, bet ir yra atspari dėvėjimuisi, glamžymuisi, turi savybių išstumti drėgmę. Taip pat vilna yra nedegi, be to ištempta turi savybę grįžti į savo pradinę formą. Yra teigiama, kad kandantys vilnos gaminiai gerina kraujotaką, todėl naujagimiams rekomenduoja mūvėti būtent vilnones kojinytes.

Šias neperšlampančias vilnones kelnaites galima dėvėti tiek žiemą, tiek vasarą, nes vilna turi savybę reguliuoti temperatūrą, t.y. vėsinti ir šildyti.

Skalbimas ir džiovinimas

Kadangi vilna turi savybę trauktis greitoje temperatūrų kaitoje bei kratyme, tai su vilnoniais audiniais reikia elgtis švelniai.

Vilnonius audinius rekomenduojama skalbti rankomis arba skalbimo mašina, pritaikius vilnai skalbti programas ir specialias priemones. Rankomis skalbiama nedideliame vandens kiekyje, 30°C temperatūroje. Skalbimui naudokite vilnai tinkantį ploviklį (tik ne “Woolite”, nes jis išplauna ir lanoliną) arba švelnų šampūną (tinka ir vaikiškas). Nenaudokite audinių minkštiklio ar baliklio. Skalbiant vilnos nereikia trinti. Skalbti reikia atsargiai, nes ji traukiasi ir veliasi. Kelnaites užtenka tik pamerkti ir palaikyti apie pusvalandį.  Negręžti, o tiesiog švelniai spaudžiant nusunkti vandenį. Tam, kad pašalinti kuo daugiau vandens, kelnaites galima susukti i rankšluotį ir paspaudyti rankomis ar kojomis, kad kuo daugiau vandens išsigręžtų. Džiovinimui galima naudoti groteles arba patiesti ant džiovyklės (radiatoriai AR automatinės džiovyklės netinka). Jokiu būdu negalima lyginti. Taip pat galimas sausas cheminis valymas.

Jeigu vilnos drabužiai ar neperšmapamos kelnaitės nėra suteptos paprastai užtenka plauti apytiksliai kartą per mėnesį. Po plovimo švelniai suspauskite ir lanolizuokite. Galite naudoti iš anksto paruoštus vilnos priežiūros produktus arba pasigaminti patys iš gryno lanolino.

Kaip lanolizuoti vilnos audinius?

Pavadinimas „lanolinas“ pasidarytas iš lotynų kalbos žodžių lana „vilna“ ir oleum „alyva“, nors cheminiu atžvilgiu lanolinas veikiau yra vaškas nei alyva. Tai riebi medžiaga, kuri chemiškai suriša šlapimo rūgštį ir paverčia ją į lanolininį vašką. Štai kodėl vilnones kelnytes užtenka paprasčiausiai gerai išvėdinti ir nelieka jokio pašalinio kvapo.

Lanolinas apdengia vilnos skaidulas ir pripildo mažus tarpelius tarp skaidulų, tačiau tuo pačiu ir palieka didelius tarpus orui. Tai reiškia, kad vilnos audinys gali kvėpuoti, o skysčiai gali judėti, tačiau labai lėtai. Kai skystis patenka į orą, jis pradeda garuoti ir išeiti iš vilnos su oro cirkuliacija. Dėl to vilna išlieka sausa ir sulaiko daug daugiau skysčių nei neperšlampamas užvalkalas (PUL). Rekomenduojama naudoti tik gryną lanoliną. 

Mirkymo lanoline eiga:

  1. Ištirpinkite ¼ šaukštelio lanolino su ¾ šaukštelio šampūno ar vilnos ploviklio. 
  2. Supilkite lanolino ir šampūno mišinį į indą su šiltu vandeniu. 
  3. Įdėkite vilnones kelnaites ir palikti pamerktas pusvalandžiui. 
  4. Išimkite juos, švelniai suspauskite. Norint išlaikyti vilnonių drabužių formą, būtina formuoti jiems dar esant šlapiems. Nusausinkite. Nieko tokio, kad vilnos audiniai po lanolizacijos yra šiek tiek lipnūs. Lipnumas išnyks po kelių panaudojimų.

Po kelių naudojimų lanolinas  pradeda susidėvėti. Kai kelnaitės pradeda skleisti šlapimo kvapą jas reikėtų išplauti ir vėl pamirkyti lanoline. 

Štai ir viskas. Vilnonių kelnaičių priežiūra tikrai nėra sudėtinga tiesiog reikia žinoti pagrindinius dalykus. Sėkmingo naudojimo!